Ako sa stravovať počas tehotenstva

To ako sa stravovať počas tehotenstva trápi určite nejednu nastávajúcu mamičku. Každá predsa chce, aby sa jej bábätko dobre vyvíjalo a aby mu nič nechýbalo… Tak isto jej telo potrebuje kvalitnú stravu, pretože prechádza veľkými zmenami.

Ako na to?

Základom kvalitnej dobrej stravy sú čerstvé (najlepšie domáce) potraviny. Ak nemáte vlastnú záhradku a domáci chov ako väčšina, kupujte si iba pôvodné, základné potraviny, čiže tak ako vyrástli…nespracované. Ušetríte tak peniaze a môžete ich investovať do najlepšej možnej kvality a čerstvosti, najmä živočíšnych potravín, ako sú mäso, vajcia, mlieko a maslo z voľného chovu. Varte teda od základu.

Vaša strava by mala obsahovať dostatok:

 • zdravých tukov (sadlo, olivový olej, avokádo či kokos),
 • bielkovín (z mäsa, rýb a vajec),5-tyzden-tehotenstva.2
 • sacharidov a vlákniny (zo zeleniny a ovocia),
 • vitamínov a minerálov (napríklad z mäsových a kostných vývarov – bez použitia bujónu a vegety) a tiež z fermentovanej zeleniny.

Doplniť to môžete rôznymi orechmi a semiačkami. Pre zdravú črevnú mikroflóru jedzte kvalitné kefíry a jogurty (bez pridaného cukru, farbív a lentiliek vo vnútri).

Ak na vás príde chuť na sladké, dajte si vysokopercentnou čokoládou (klasická Milka nemá veľa spoločné s ozajstnou čokoládou, keď si prečítate zloženie) či čerstvé alebo sušené ovocie. Ak nemáte nasušené vlastné, v obchode sa ho snažte kúpiť bez oxidu siričitého. Ak také práve nenájdete, nezabudnite ho dôkladne premyť teplou vodou.

Ako sa pripraviť na pôrod?

STOP polotovarom!

Snažte sa vyhýbať všetkému, čo je zakonzervované, v krabičkách, sáčkoch, farebných papieroch a polotovarom – nie je to zdravé jedlo, je to priemyselne vyrobená potravina plné chémie, rafinovaných cukrov a olejov – a to je nezdravé!!!

Tiež je dobré obmedziť  konzumáciu vami nepripravených jedál. Pokiaľ nestojíte pri kuchárovi, tak ľahko sa nedozviete, či pri varení používa napr. bujón a vegetu, ktoré sú plné škodlivého glutamanu (aj tie akože bez glutamanu ho majú, len skrytý pod iným názvom  ako napr. kvasničný extrakt, čo znie prírodne). Samozrejme je ťažké to dodržať na 100% ale pokúste sa to čo najviac.

Tip: Pokiaľ som chodila do práce nosila som si napríklad na obed klasický nerezový obedár (ešus) s domácou stravou, ktorú som si pripravila večer predtým.

Nakupujte základné surové potraviny najlepšie od miestnych farmárov, ak nemáte vlastnú záhradku a pripravujte si jedlo sama. Viem, že v dnešnej uponáhľanej dobe je to ťažké, ale vynechajte napríklad váš obľúbený večerný seriál alebo reláciu a navarte si. Ide predsa o zdravie nie len vášho dieťaťa ale aj vás!

Dbajte na vyváženú pestrú stravu a neschyľujte sa k multivitamínovým doplnkom, ktoré vám častokrát ponúkne váš lekár. Tie vám zaťažujú organizmus a zhoršujú vstrebávanie vitamínov z potravy. Pochuťte si radšej na listovej zelenine, ktorá obsahuje kyselinu listovú (potrebná najmä v prvom trimestri), vitamín C si zabezpečíte popíjaním žihľavového čaju s citrónom (najlepšie pripraviť z čerstvej jarnej žihľavy alebo doma nasušenej), vitamín K obsahuje zakýsaná zelenina alebo olejnaté semená. Rôzne druhy orechov, ktoré sú zdrojom napr. omega 3 mastných kyselín a rastlinných tukov, môžete pojedať počas celého dňa.

Čomu sa vyhýbať?

 • alkoholu,
 • glutamanu,
 • sladeným nápojom (Coca-Cola,…)
 • umelým sladidlám (aspartam – E951, sukralóza – E955 či sacharin – E954), farbivám a celkovo sladkostiam,
 • kofeínu,
 • salámam a šunkám – takmer všetky bohužiaľ i tie s etiketou Bio, obsahujú pridanú látku dusitan sodný E250 (známy karcinogén) a sú tiež plné soli, ktorá spôsobuje opuchy,
 • mäkkým roztierateľným taveným syrom – sú plné nezdravých E-čok,
 • surovým vajciam – možná nákaza salmonelou (nehrozí pri dostatočne tepelne upravených),
 • morským plodom – najmä makrelám, tuniakom a žralokom, lebo majú vysokú toxicitu. Za bezpečné ryby sa pokladajú losos, treska, morská šťuku, hejk, sardinky, herinka či pstruh,
 • múčnym jedlám a sladkostiam.

Nezabúdajte tiež na dostatočný pitný režim

Dostatočný pitný režim je v období tehotenstva nevyhnutný. Rastie vo vás nový život, ktorého 75 – 80 % tela tvorí práve voda. Neustále sa vo vás tak isto tvorí plodová voda, ktorá je nepostrádateľná pre vaše bábätko. Nedostatok vody vám môže spôsobovať zníženie tlaku a následné závraty, pri ktorých by ste seba alebo vaše dieťatko mohli ohroziť. Keď budete piť dostatok vody, nebudú vás trápiť ani zápchy.

Praktický návod do pôrodnice.

Obávate sa naliatia vody a opuchov nôh?

Častá chyba tehotných žien je, že nepijú veľa vody, lebo sa boja, že budú celé naliate a opuchnú im nohy. To je omyl, ktorý funguje práve naopak! Keď pijete dostatok vody, vaše telo si nebude robiť zásoby.

Ako na to?

Najlepšie je piť čistú vodu z vodovodu, ak máte kvalitný zdroj pitnej vody. Aby ste mali prehľad koľko ste za deň vypili, je dobré ráno si naliať veľký džbán vody, ktorý v priebehu dňa vypijete. V tehotenstve sa odporúča vypiť cca 2,5 l vody.

 • vyhýbajte sa sladkým nápojom, aj tým akože „bez cukru“ – obsahujú veľmi zdraviu škodlivý aspartam (obsahujú ho aj napr. všetky žuvačky bez cukru),
 • obmedzte príjem kofeínu, tj. kávy, čierneho aj zeleného čaju,
 • to či pijete dostatok vody vám ukáže váš moč…mal by byť číry, nie žltý!

Tip: Nikdy som nešla von bez fľaše vody v ruke. Keď som ju náhodou zabudla, veľmi rýchlo som na to prišla…točila sa mi hlava. Preto som mala prichystanú túto fľašu vždy v predsieni pri dverách, aby som si ju vzala pri odchode z domu.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Držím palce a MYSLI POZITÍVNE 🙂

Ľudka

Ľudka Tóthová

Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>
Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom!

Prečítaj si ďalšie články na mojom blogu:

Komentáře