Prečo som sa rozhodla písať BLOG? Krutá realita slovenského pôrodníctva…

Zažila som pôrod, aký už nechcem nikdy v živote zažiť!

To aj napriek neskutočnej svedomitej príprave počas celého môjho tehotenstva. Krásny zážitok z pôrodu mi zobral personál nemocnice a hlavne doktor, ktorý bol pri pôrode. A to som rodila vo vychytenej súkromnej nemocnici v Šaci, ktorá sa pýši titulom BABY FRIENDLY nemocnica.

Realita je však tak ako aj vo väčšine slovenských pôrodníc úplne inde!

Preto chcem pomáhať budúcim uvedomelým mamičkám pripraviť sa na pôrod, vystríhať ich pred realitou v slovenských pôrodniciach, o ktorej sa zo sprievodcu pôrodnicami ani z oficiálnych webstránok nemocníc nedozvedia a poskytnúť im rady a typy ako prežiť láskyplný, nádherný pôrod aj napriek nepriaznivému zaužívanému stereotypu, ktorý vládne medzi lekármi a sestričkami u nás.

Nenechajte si pre to svoj pôrod vziať!

Vaše bábätko sa narodí len raz v živote a nikdy to nevrátite späť. Je na vás, či budete na pôrod spomínať s úsmevom na tvári alebo sa vám po nej budú kotúľať slzy, tak ako aj mne…nie pre tú neskutočnú bolesť, ktorú som mala pri kontrakciách (o ktorej som aj tak presvedčená, že ju má na svedomí lekár a celá stresujúca situácia v nemocnici) – na tú som už zabudla. Ale pre nerešpekt, neúctu, posmech, stres, hnev a hádky, ktoré som cez tieto bolestivé kontrakcie musela prežiť.

Vzali mi aj prvé krásne chvíle s čerstvo narodeným synom v náručí, kedy som musela za neho „bojovať“ s lekárom, aby mu neprestrihoval pupočníkovú šnúru a aby mi nepichal umelý oxytocín na pôrod placenty.

Nie som ako väčšina žien, ktoré sa potom ako prežijú takýto traumatizujúci pôrod uspokoja s tým: Hlavne že sme zdravý – čo je určite najdôležitejšie, ale aj napriek šťastnému koncu nebudem ako sa hovorí „držať hubu a krok“ a nezabudnem!!!

Ženy – budúce mamičky by sa mali postaviť za svoje práva a práva svojich budúcich detí a dopriať im láskyplný, pokojný, ničím nerušený príchod na tento svet. V súčasnosti to tak vo väčšine našich pôrodníc bohužiaľ nefunguje! A to aj napriek tomu, že sa mnoho z nich pýši spomínaným BABY FRIENDLY titulom.

Dnes to už viem! A je čas, aby sa to zmenilo a mohli sme rodiť svoje deti s láskou a rešpektom, tak ako chceme. A nie ako nám diktujú doktori – poväčšine muži, ktorý nikdy v živote nezažijú pôrod na vlastnej koži. Nezažijú všetky tie pocity pri pôrode a po ňom. Pre nich ste len ďalšia v poradí. Ale pre vás a vaše bábätko to je zážitok na celý život…

A ako som vlastne k všetkým mojim vedomostiam došla?

IMG_20160711_081628Už na začiatku tehotenstva som si objednala niekoľko kníh o tehotenstve a pôrode, ktoré som začala postupne jednu po druhej študovať, robiť si poznámky, rôzne zoznamy a tabuľky na čo všetko nechcem zabudnúť a ako sa každý deň pripravovať na pôrod. Prelustrovala som kopec článkov na internete a pozrela veľa zaujímavých videí.

Spravila som si program, čo všetko denne chcem spraviť, zjesť, zacvičiť…aby sa môj synček narodil bez problémov najprirodzenejšie, ako to len ide.

To všetko mi zabralo kopec času a úsilia.

Postupne som sa prekúsavala rôznou problematikou ohľadom tehotenstva a pôrodu a zistila som, že nie všetko je tak, ako to má veľa ľudí vrytých v hlavách…klasický obraz rodiacej ženy vo filmoch…strach, stres a zhon, rodiaca žena na koze s roztiahnutými nohami, medzi nimi doktor povzbudzujúci tlačte, tlačte…silnejšie…už to bude…neskutočný krik a bolesť!

Zistila som, že to tak vôbec nemusí byť!

Žena môže a  prežiť krásny, intímny pôrod bez stresu a strachu, bez ukrutnej bolesti a mnoho ďalšieho. Takto som to chcela prežiť aj ja a svedomito som sa na to pripravovala každý deň. Bohužiaľ, pri pôrode som narazila na krutú realitu slovenského pôrodníctva. Hoci som nerodila v bežnej štátnej ale vo vychytenej súkromnej nemocnici, ktorá sľubovala na webe veľa vecí, ktoré som si pri pôrode priala.

Nebudem v tomto článku písať celý môj pôrodný príbeh, ten si môžete prečítať neskôr. Dôležité však je, že po mojej skúsenosti pri pôrode som si povedala…

TAKTO UŽ NIKDY VIAC!

Nemyslím tým, že nechcem už viac mať ďalšie dieťa a rodiť, ale že už nikdy nedovolím, aby moje ďalšie dieťa prišlo na svet u nás na Slovensku tak bežným spôsobom ako som ho zažila ja. Hoci som sa na pôrod dennodenne pripravovala, mala som pôrodný plán prekonzultovaný s vybranou doktorkou a bola som fyzicky aj psychicky skvelo pripravená na pôrod.

Zmena v živote…

Po tomto mojom pôrode som sa preto rozhodla, že všetky moje vedomosti a praktické skúsenosti o zdravom tehotenstve, prirodzenom pôrode a rannom materstve zhrniem do môjho eBooku a budem písať blog na túto tému, kde nebudú len strohé články o bežných tehotenských a pôrodných témach ale prinesiem vám na to aj iný pohľad, možno často nie lekármi vítaný, hoci vo vyspelých krajinách bežný a vlastné skúsenosti, ktoré sú na nezaplatenie.

Budem tak pomáhať nám ženám pripraviť sa počas tehotenstva na krásny pôrod, aby príchod na svet našich detí nebol traumou na celý život, ale aby to bol nezabudnuteľný láskyplný zážitok, prežitý v pokoji s úctou a rešpektom. Lebo na čom inom nám matkám záleží viac ako na šťastí a zdraví našich detí.

Záleží na tom ako sa bábätká narodia! Rodíme sa tak predsa všetci!

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Držím palce a MYSLI POZITÍVNE 🙂

Ľudka

Ľudka Tóthová

Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>
Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom!

Prečítaj si ďalšie články na mojom blogu:

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8. týždeň…
Celý článok
https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…
Celý článok
Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…
Celý článok
Komentáře