9. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 7 týždňami.
Ste v 1. trimesteri - v 3. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 9. týždni tehotenstva?

Na začiatku tohto 3. mesiaca tehotenstva má vaše bábätko už dobre rozpoznateľné ručičky s lakťami i nožičky s kolienkam, s ktorými už veselo pohybuje, čo však ešte necítite. Vyrástlo už na menšiu jahodu - meria asi 2 - 2,5 cm a váži asi 2 -3 gramy.

Jeho hlavička je ešte stále o dosť väčšia ako zvyšok tela a je zahnutá dopredu. Má už vyvinuté očičká, ktoré sú však ešte stále pokryté membránou, a tiež primitívny nos s dierkami. Bábätku sa vyvíja bránica a črevá sa presúvajú z pupočníka do brucha. Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Vaše bábätko sa už veselo pohybuje, čo však ešte necítite. Väčšina žien prvé pohyby zachytí až okolo 20 týždňa tehotenstva. Rast končatín vášho drobca je veľmi rýchly. Ručičky sa bábätku vyvíjajú rýchlejšie ako nožičky. Pršteky na rukách aj nohách sú už skoro vyvinuté. Vie nimi dokonca aj zahnúť a bude môcť chytať všetko, čo mu príde pod rúčku.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Potešia vás zväčšujúce sa prsia, čo ocenia možno aj oteckovia. Keďže sa vaša maternica zväčšila už na dvojnásobok pôvodnej veľkosti, môžete častejšie navštevovať toaletu. Nepoľavujte však preto z vašeho pitného režimu. Je veľmi dôležitý nie len pre vás ale aj pre vaše bábätko.

Dôležité je tiež kvalitne a zdravo sa stravovať. Nemáte sa však prejedať a jesť dvakrát toľko, keďže jete za dvoch, ako vám možno veľa ľudí bude hovoriť. Máte však jesť minimálne dvakrát tak zdravo.

Môžete zaznamenať zvýšený výtok z pošvy, ktorý spôsobujú hormonálne zmeny vo vašom organizme, najmä vysoká hladina estrogénov. Váš krvný obeh sa v tomto štádiu tehotenstva mení. Objem krvi sa vám zvyšuje až o 50%, čo je veľmi dôležité pre vývoj vášho dieťaťa.

Objem plazmy sa zvyšuje viac ako obsah červených krviniek. Preto váš krvný obraz možno bude ukazovať anémiu, čiže chudokrvnosť, čo môže spôsobovať únavu a pocit slabosti. Avšak nie je to v tehotenstve nič nezvyčajné. Váš gynekológ vám možno poradí nejaké vitamíny a železo, ktoré však len zaťažia váš organizmus. Dostatok týchto látok si radšej doprajte v kvalitnej, zdravej strave!

Vaše tehotenstvo môže mať vplyv aj na vašu pleť a vlasy. Niekedy k lepšiemu, ale niekedy aj k horšiemu. Mali by ste používať prírodnú kozmetiku, ktorá nezaťažuje váš organizmus ani bábätka.

Ak ste zamestnaná, mali by ste vaše tehotenstvo oznámiť zamestnávateľovi. Poslúži vám na to tehotenská knižka.

Aké vyšetrenie vás čakajú

Ak pôjdete v tomto období k vášmu gynekológovi, dokáže už nahmatať tesne nad lonovou sponou vašu stále sa zväčšujúcu maternicu.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok