8. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 6 týždňami.
Ste v 1. trimesteri - v 2. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 8. týždni tehotenstva?

Koncom 2. mesiaca tehotenstva, v ktorom sa nachádzate sa vašemu bábätku už vytvorili základy všetkých orgánov. Meria približne 14 až 20 mm, čo je približne ako fazuľka.

Začína sa črtať jeho tvárička. Na očkách, ktoré sú zatiaľ široko od seba po stranách hlavičky, sa vyvíjajú už očné viečka. Tie však zatiaľ neotvára. Rozpoznateľný je už tiež maličký jazýček, nozdry aj špička nošteka.

Pod tenkou kožou sa mu vytvára sieť krvných ciev. Má už svoj krvný obeh, ktorý poháňa silno bijúce srdiečko. Tento 8.týždeň tehotenstva je zásadný pre vývoj zraku, sluchu a statického ústrojenstva, ktoré je zodpovedné za udržiavanie rovnováhy.

Tiež sa už začína vyvíjať jeho tráviaci, dýchací a močový systém. Maličké púčiky ručičiek a nožičiek sa predlžujú a vyvíjajú sa lakte a kolienka. Má už dokonca aj pršteky na rukách. Kostra bábätka je zatiaľ chrupavkovitá, no začínajú sa vytvárať kĺby. Dieťatko sa začína pomaly pohybovať, no vy tieto pohyby ešte nezachytíte. Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Vaše bábätko sa neskutočne rýchlo vyvíja, preto si musíte dávať pozor na správnu životosprávu. Mali by ste sa vyhýbať škodlivým látkam, ktoré by vašemu bábätku mohli ublížiť. Ide najmä o cigarety, alkohol, všetky lieky ale aj kávu.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Vaša maternica sa vám stále zväčšuje a v tomto 8. týždni tehotenstva by mala mať veľkosť približne ako grapefruit. To môže mať následok častejšie močenie.

Môžete spozorovať silnejší výtok z pošvy, ktorý za normálnych okolností má byť biely, krémový a bez zápachu. Používajte prírodnú kozmetiku bez škodlivých prídavných látok, ktoré sa cez vás dostávajú aj k vášmu bábätku.

Môžete sa cítiť unavenejšie, preto nezabudnite relaxovať a dopriať si dostatok spánku. Môžete tiež zaznamenať zväčšenie pŕs, ktoré sa pripravujú na kojenie. Hmotnosť vám zatiaľ nijak rapídne nerastie, no môžete sa začať cítiť vo vašom oblečení trochu tesnejšie.

Aké vyšetrenie vás čakajú

V tomto týždni možno absolvujete ďalšiu prehliadku tehotenskej poradni, ktorá však nie je povinná. Vypíšu vám tu tehotenský preukaz, ktorý vás bude sprevádzať počas celého tehotenstva a všetkých poradní u lekára.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok