5 týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko, ktoré ste splodili pred 3 týždňami, no ráta sa to ako 5 týždeň tehotenstva 🙂

Ste v prvom trimesteri – v 2. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko 5 týždeň tehotenstva?

5 týždeň tehotenstva je vaše dieťatko veľké od temena po zadoček približne 1,25 – 2,5 mm. Bude sa dať už rozoznať hlavička, na ktorej sa už vytvorili základy pre oči a uši.

Má už vyvinuté bijúce srdiečko, ktoré má zatiaľ rúrkovitý tvar. Hoci je vaše bábätko ešte maličké ako špendlíková hlavička, potrebuje už svoj vlastný obehový systém.

Zabezpečuje mu prívod živín a tiež odvádzanie odpadových látok. Vytvára sa mu už aj mozog, miecha, tráviaca sústava, obličky, kosti a svaly.

Ako to vyzerá v brušku? Pozri si toto video…

Správna životospráva

Hmotnosť by sa vám v tomto období ešte nemala zvyšovať. Veľa ľudí vám možno bude hovoriť, že budúca mamička by mala jesť za dvoch. Ale to je blbosť!

Hoci v tehotenstve vyživujete seba aj svoje dieťatko, neznamená to, že musíte jesť dvakrát toľko.

5 týždeň tehotenstvaMali by ste však jesť minimálne dvakrát výživnejšie. Ak budete dodržiavať správnu životosprávu, nebudú vás trápiť ani tehotenské problémy.

Základom kvalitnej dobrej stravy sú čerstvé (najlepšie domáce) potraviny. Ak nemáte vlastnú záhradku a domáci chov ako väčšina, kupujte si iba pôvodné, základné potraviny, čiže tak ako vyrástli…NESPRACOVANÉ.

Ušetríte tak peniaze a môžete ich investovať do najlepšej možnej kvality a čerstvosti, najmä živočíšnych potravín, ako sú mäso, vajcia, mlieko a maslo z voľného chovu. Varte teda od základu.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

5 týždeň tehotenstva5 týždeň tehotenstva, čo je približne týždeň od vynechanej menštruácie, môže tehotenský test s vysokou citlivosťou zachytiť hormón HCG vo vašom moči.

Najlepšie je si tehotenský test urobiť z prvého ranného moču, v ktorom je najkoncentrovanejšia hladina tohto hormónu.

Aj keď je test negatívny, nemusí to ešte hneď vylučovať vaše tehotenstvo. Zájdite ku vášmu gynekológovi, ktorý vám urobí krvný test.

Vyšetrenie vaginálnym ultrazvukom v takomto skorom štádiu neodporúčam. Prečítajte si k tomu tiež tento článok.

U niektorých žien môže dôjsť k veľmi slabému krvácanie približne 11 – 12 dní po oplodnení. Môže sa to prejaviť ako drobné červené škvrny alebo tiež ružovo – hnedastý výtok.

Trvá to však narozdiel od klasickej menštruácie len 1-2 dni. Spozornite a kontaktujte svojho gynekológa, pokiaľ je toto krvácanie alebo špinenie sprevádzané bolesťou.

Môže sa totiž jednať o mimomaternicové tehotenstvo.

Ako môžete prežívať 5 týždeň tehotenstva?

Ak ste citlivejšej povahy tak na začiatku tehotenstva sa u vás môžu prejavovať príznaky podobné predmenštruačnému syndrómu (náhle zmeny nálad, podráždenosť, vnútorné napätie, nervozita, precitlivenosť).

Vaše čerstvo zistené tehotenstvo vo vás môže vyvolať nielen neskutočnú radosť, ale aj rôzne obavy a strach, či bude všetko v poriadku a či všetko čo vás s novým bábätkom zvládnete.

Ale nebojte sa. Všetko bude tak ako má…treba myslieť pozitívne…to je najlepší recept na úspech 🙂

Tehotenstvo je veľmi krásnym ale trochu aj náročným obdobím v živote ženy.

Čaká vás množstvo fyzických ale aj psychických zmien, možno sa niekedy budete cítiť unavene, či sem-tam aj ako veľryba na suchu 🙂.

Na konci tejto cesty vás však bude čakať najkrajší dar, aký si len môžete priať – vaše dieťa. S touto myšlienkou zaženiete všetko nepríjemné…

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Držím palce a MYSLI POZITÍVNE 🙂

Ľudka

Ľudka Tóthová

Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>
Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom!

Prečítaj si ďalšie články na mojom blogu:

Komentáře