4 týždeň tehotenstva

4 týždeň tehotenstva: Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko?

Váš dropček má 2 týždne a stihol narásť približne na veľkosť špendlíkovej hlavičky na cca 0,36 až 1 mm. Od momentu uhniezdenia, ktoré by malo byť dokončené, sa oplodnené vajíčko začína vyživovať zo sliznice maternice a z vášho krvného obehu. 4 týždeň tehotenstva začína…

4 týždeň tehotenstvaZo zhluku niekoľko stoviek buniek sa pomaly začínajú tvoriť základy jednotlivých orgánov. Dejú sa tu obrovské zmeny. Z časti buniek, ktoré sú pripevnené k vašej maternici sa vyvíja placenta, pupočník a ochranné blany dieťaťa. Z druhej časti buniek sa vyvíja vaše bábätko, ktoré má už rozoznateľnú veľkú hlavičku, ktorá je sklonená pred jemne sa ohýnajúci chrbátik.

Vyvíja sa už nervový systém, telo a pomaly sa začínajú tvoriť aj končatiny. 4 týždeň tehotenstva, je významný aj v tom, že vášmu bábätku začína dokonca už aj búchať srdiečko, ktoré sa vyvinulo na 4-komorový orgán. Bije ako zvon – dvakrát vyššou frekvenciou ako je tá vaša.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Vaše telo sa začína pripravovať na krásne obdobie tehotenstva a prechádza rôznymi fyzickými a psychickými zmenami. Na konci 1. mesiaca začína produkovať tehotenstký hormón HCG do krvi. Na základe toho si môžete spraviť tehotenský test, ktorý reaguje na prítomnosť tohto hormónu a zistiť či ste alebo nie ste tehotná. Na začiatku je však jeho hladina veľmi nízka, čo nemusí každý tehotenský test zachytiť.

Ak máte pravidelnú menštruácia a viete kedy ste mali ovuláciu, tehotenský test s vysokou citlivosťou by mohol určiť tehotenstvo už 10-12 dní po ovulácií. Ak však chcete mať spoľahlivý výsledok testu, počkajte s ním, kým menštruácia mešká aspoň 2 dni. Najlepšie je urobiť si ho hneď ráno, kedy má tehotenský hormón v moči najväčšiu koncentráciu.

4 týždeň tehotenstva 2Ak máte podozrenie, že ste tehotná váš gynekológ vám to môže potvrdiť krvným testom alebo ultrazvukovým vaginálnym vyšetrením, ktoré však v takomto skorom štádiu neodporúčam. Prečítajte si k tomu aj tento článok. Z krvi možno zistiť aj trvanie tehotenstva.

Čo môžete očakávať 4 týždeň tehotenstva?

V tomto období môžete slabšie krvácať, čo môže byť následkom uhniezdenia oplodneného vajíčka. Nemusíte sa obávať, je to prirodzené vec, ale ak máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na svojho gynekológa.

4 týždeň tehotenstva sa na vás môže nepatrne začať prejavovať. Môžete tiež cítiť zmeny na vašich prsníkoch, ktoré môžu byť plnšie a viac citlivé. Niekedy dôjde aj k vyklenutiu bradaviek a stmavnutiu dvorcov. Môžete pociťovať tak isto zvýšenú únavu, ktorú má väčšina mamičiek v prvých týždňoch, preto čo najviac relaxujte.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Držím palce a MYSLI POZITÍVNE 🙂

Ľudka

Ľudka Tóthová

Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>
Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom!

Prečítaj si ďalšie články na mojom blogu:

Komentáře