3. týždeň tehotenstva

Oplodnenie a počatie bábätka

Počatie vášho bábätka nastane v momente krásneho splynutím oboch rodičov a následne ich vajíčka a víťaznej spermie v širšej časti vajíčkovodu. Oplodnené vajíčko - jediná bunka, ktoré sa nazýva zygota, ostáva zhruba 3 dni vo vajíčkovode. Tu naberá výživu z tekutiny, ktorá ju obklopuje.

Táto jedinečná bunka - oplodnené vajíčko sa začína postupne deliť na čoraz viac buniek, z ktorých jedna časť bude vaše bábätko a druhá časť sa stane základom pre vývin placenty a tiež plodových obalov. 

Približne na 3. deň doputuje zygota do maternice, kde bude plávať zhruba ďalšie 3 dni. V tomto čase má je v podobe malilinkej dutej guľôčky, ktorej veľkosť je ako špendlíková hlavička. Na 5. alebo 6. deň sa táto zygota usídli vo vašej maternici a začne proces uhniezďovania.

Pevné uhniezdenie vajíčka trvá približne 13 dní. U niektorých žien môže nastať veľmi slabé krvácanie približne 11 - 12 dní po oplodnení vajíčka, čo sa prejavuje ako malé červené škvrny alebo ružovo - hnedastý výtok. Ženy si to občas pomýlia s menštruáciou. Trvá to však len 1-2 dni, na rozdiel od normálnej periody.

Už v tomto čase sa začínajú tvoriť vášmu bábätku prvé orgány a orgánové sústavy. Ako prvá sa vyvíja nervová sústava a následne srdiečko.

Ešte o tom neviete ale ste v 3. týždni tehotenstva

Medzi prvé príznaky tehotenstva patrí vynechanie menštruácie, ktoré práve v tomto 3. týždni tehotenstva môžete spozorovať.

Koncom 3. týždňa by už malo byť vaše vajíčko uhniezdené v sliznici maternice, kedy je zázrak počatia dovŕšený a o 9 mesiacov k vám pribudne nový člen rodiny. V tomto čase to však väčšina nastávajúcich mamičiek ešte nevie ale čoskoro môžu začať niečo tušiť 🙂 .

Ako to vníma mamička?

V prvých 13 týždňoch vášho tehotenstva, čo je obdobie 1. trimestra, nebude vaše tehotenstvo viditeľné, avšak budú vo vás prebiehať zásadné zmeny. Na vašej postave sa to nijak zásadne neprejaví...priberiete nanajvýš 2 kilá.

Pomaly sa u nastávajúcej mamičky môžu začať prejavovať aj nejaké tehotenské príznaky ako sú:

  • zvýšená únava a ospalosť
  • závraty a pocity slabosti
  • častejšie nutkanie na močenie
  • nevoľnosť a zvracanie
  • zväčšené, citlivé a napäté bradavky
  • zvýšený výtok z pošvy
  • citlivejšie čuchové a chuťové bunky
  • hnedšie prsné dvorce
  • slabé krvácanie
  • precitlivenosť

Niektoré ženy však žiaden z týchto príznakov nepostrehne 🙂 Držím palce, aby ste boli jednou z nich.

Je veľmi dôležité, aby ste sa v tehotenstve stravovali čo najzdravšie – dieťa vo vašom brušku príma všetky živiny od matky až kým nepríde na svet (a aj potom, ak je kojené). Pre správny vývoj a rast vášho bábätka je preto nevyhnutné, aby ste jedli kvalitnú zdravú potravu.

Ako to v brušku vyzerá?

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok