21. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 19 týždňami.
Ste v 2. trimesteri - v 6. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 21. týždni tehotenstva?

Dieťatko je približne 20 cm dlhé a váži okolo 34 g. Veľkosť hlavičky sa postupne prispôsobuje veľkosti jeho tela, ale ešte vždy tvorí 1/3 veľkosti celého tela.

Pohyby a hmat bábätka sa zdokonaľujú a zlepšujú. Pekne si cmúľa palček, prštekmi spoznáva a hladká si svoju tváričku alebo sa hrá a poťahuje pupočníkovú šnúru.

Precvičuje taktiež prehĺtane – pije veľké množstvo plodovej vody. Na konci tehotenstva to môže byť až 1/2 litra plodovej vody v priebehu dňa.

Ďalej mu rastú nechtíky, vlásky a chĺpky. Jazýček má už krásne vyvinutý, sú na ňom aj chuťové poháriky a okáže ho dokonca aj vyplaziť.

Bábätko vo vás už veľmi dobre všetko počuje. Pozná váš hlas, spoznáva ostatné známe hlasy, hudbu a všetky zvuky z okolia, ktoré si zapamätáva a budú jeho oporným bodom istoty a bezpečia po jeho narodení.

Čo najčastejšie sa mu pekne prihovárajte, môžete mu púšťať obľúbenú hudbu ale zároveň ho chráňte pred nepríjemných silným hlukom. Nemali by ste napríklad chodiť do kina...

Drobné telíčko bábätka začína vytvárať biele krvinky, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý ho bude chrániť pred infekciami a chorobami. Dieťatko má tiež vyvinutý krvný obeh s červenými krvinky. Túto krv čiastočne filtrujú jeho obličky a čiastočne obličky matky.

Fázy spánku a bdenia vášho drobčeka sú stále viac a viac organizované. Bábätko si nastavuje svoje „vnútorné hodiny“, ktorými sa zosúlaďuje s okolitým vonkajším svetom ešte v brušku.

Vaše aktivita, oddych a tiež intenzita svetla či hluku mu pomáha rozpoznať jednotlivé fázy dňa. Niekedy si však povystrája a kope najintenzívnejšie práve večer, keď sa ukladáte spať.

Vzhľad pokožky sa pomaly mení a stáva sa menej priehľadnou. Bábätko je v brušku veľmi aktívne, keďže má ešte stále dostatok priestoru na rôzne kotrmelce.

Dieťa si začína ukladať stále viac tukových zásob a tým sa teda zvyšuje aj vaša váha. V nasledujúcich týždňoch začnete intenzívne priberať (približne polovicu toho, čo počas celého tehotenstva).

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Práve vstupujete už do 6. lunárneho mesiaca a prehupli ste sa do druhej polovičky vášho tehotenstva. Maternica dosahuje líniu mierne nad pupkom a vývoj placenty sa definitívne ukončil.

Priaznivý účinok tehotenstva - zvýšené krvné zásobovanie a metabolizmus má vplyv na lepšiu kvalitu vašich vlasov a nechtov.

V tomto období by ste už mali cítiť prvé pohyby vášho bábätka v brušku. Krásne sa zaobľujete a začínate nosiť tehotenské oblečenie. S rastúcim bruškom ste nádherná a žiarite šťastím pri pomyslení na vaše bábätko.

V tehotenstve potrebujete správne, zdravé stravovanie a dostatočný pitný režim. Ako na to, aby ste sa vyhli zvyčajným tehotenským problémom, si môžete prečítať v tomto článku.

Starostlivosť o telo

Počas tehotenstva (ale nie len vtedy) by ste si mali dať pozor na rôzne škodlivé chemické látky v kozmetike. Mali by ste dať prednosť prírodným prípravkom, ktoré nezaťažuje váš organizmus ani organizmus vášho bábätka. V tehotenstve by ste si tiež nemali farbiť vlasy a ani nechty.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok