20. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 18 týždňami.
Ste v 2. trimesteri - v 5. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 20. týždni tehotenstva?

Vaše bábätko opäť podrástlo a to na približne 14 - 16 cm a pribralo asi na 255 - 300 gramov. Už je dosť veľké a začína vám tlačiť na okolité orgány, najmä na močový mechúr, čo ste si určite všimli...chodíte častejšie na toaletu. Napriek tomu nepoľavujte z pitného režimu. Je veľmi dôležitý!

Fáza rýchleho vývinu a rastu vášho dieťaťa sa pomaličky končí a nastáva fáza, kde sa bude všetko zdokonaľovať a dolaďovať, čo bude nesmierne dôležité pre život bábätka. Srdiečko postupne silnie a jeho neúnavný tlkot budete krásne počuť na ultrazvuku, ktorý vás čaká. Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

V tomto 20. týždni tehotenstva sa v špecializovaných častiach mozgu bábätka vyvíjajú zmyslové bunky chuti, sluchu, čuchu, zraku a hmatu, pričom sa medzi nimi tvoria komplexnejšie spojenia. Presúvajú sa obranné látky z organizmu matky do tela dieťatka. Tie budú spolu s imunologickými faktormi brániť vašeho drobčeka v prvom polroku jeho života pred rôznymi chorobami.

Koža postupne hrubne, má 4 vrstvy a vytvára sa na nej vrstva mázku. Rozvíja sa nervová sústava, myslenie a pamäť. Kostičky má už dostatočne pevné, aj keď ešte nie všetky sú zrastené, tak ako u dospelého človeka. Dievčatkám sa tvaruje pošva.

V tomto 20. týždni tehotenstvaväčšina mamičiek cíti prvé slabé pohyby bábätka v brušku. Je to nádherný pocit, ktorý budete milovať 🙂

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Blahoželáme, ste presne v polovici vášho tehotenstva. Ešte ďalších 20 týždňov, ktoré prebehnú ako voda a budete držať svoje bábätko v náručí. Bude to nezabudnuteľné!

Bruško je vám už krásne vidno a vaša maternica siaha až po pupok. Pomaly sa začínate pripravovať na príchod nového človiečika do vášho každodenného života.

Možno ste zaznamenali zmenu ťažiska a držania svojho tela. Váha rastúceho bruška vám vytláča panvu dopredu, a tým máte tendenciu trochu sa zakláňať dozadu, čo môže zaťažovať vašu chrbticu. Snažte sa preto nechodiť ako "tehotná kačička" ale pekne vystretá. Správne držanie tela vás naučí napríklad gravidjoga, ktorá vám tak isto pomôže pri prípadných bolestiach chrbta.

Niektoré ženy majú v tehotenstve problém s pálením záhy. Odporúčam na to prírodný prášok na báze zeolitu, ktorý vám to pomôže vyriešiť a ešte aj detoxikuje vaše telo. Rastúce bruško vám môže spôsobovať tiež svrbenie pokožky. Nezabúdajte si ho preto natierať napríklad bio kokosovým olejom či bambuckým maslo. Je to aj prevencia vzniku strii.

V tehotenstve zvyknú mať ženy v noci a nadránom kŕče v lýtkach a chodidlách. Nezabúdajte preto piť dostatok vody aj počas noci (keď idete na toaletu) a jesť banány, ktoré vám pomôžu udržať dostatočnú hladinu sodíka a draslíka.

Možno vás niekedy napadajú myšlienky, čo ak nebude moje bábätko zdravé alebo čo ak sa niečo pri pôrode pokazí...zažeňte tieto negatívne myšlienky a MYSLITE VŽDY POZITÍVNE!!! To je najlepšia prevencia a príprava.

Kojenie

Každá žena by v záujme zdravého vývoja svojho dieťaťa, ale aj vo vlastnom záujme mala kojiť. Je to tá najlepšia výživa, akú môžete svojmu bábätku poskytnúť.

Prosím vás neverte nikomu, kto vám povie, že niektoré ženy nemôžu z nejakého dôvodu dojčiť, alebo že máte slabé mlieko, či žiadne mlieko...všetky problémy s kojením sa dajú riešiť, len je potrebná snaha a nájsť niekoho, kto vám poradí a pomôže.

Nespoliehajte sa ale, že vám v pôrodnici pomôže nemocničný personál (česť výnimkám). Dobré je mať kontakt na nejakú laktačnú poradkyňu z vášho okolia, ktorá vám v prípade problémov pomôže. Ale nebojte sa...väčšinou je kojenie bezproblémový prirodzený proces, ktorý vám pôjde jednoducho a ľahko 🙂

Aké vyšetrenia vás čakajú

V tomto alebo budúcom týždni by ste mali podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie. Na ňom by ste sa mali konečne dozvedieť, či budete mať chlapčeka alebo dievčatko 🙂 Pravdaže ak nebude otočené riťkou k vám 🙂 Ale ak chcete mať prekvapenie, informujte o tom vyšetrujúceho lekára dopredu.

Na tomto vyšetrení sa kontrolujú všetky orgány vášho bábätka, ale i jeho polohu, pupočníková šnúru, placentu a tiež plodovu vodu. Tento ultrazvuk môže odhaliť možné odchýlky vývoja, ktoré by bolo možné v prípade potreby riešiť hneď po narodení dieťaťa. Nie všetky pôrodnice sú na takéto úkony pripravené, tak ak sa niečo vyskytne, porodiť vás pošlú do špecializovanej pôrodnice.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok