2. týždeň tehotenstva

Ovulácia - 2. týždeň tehotenstva

Počatie dieťaťa sa odohráva na mikroskopickej úrovni. Začína sa ovuláciou, ktorá je u zdravej ženy pravidelne opakujúci sa spontánny proces, raz mesačne, zhruba medzi 10. až 14. dňom menštruácie. K otehotneniu dochádza v čase dozretia vajíčka, čo trvá približne 12-24 hodín. Spermie však môžu vyčkávať na tento vhodný čas až 48 hodín po milovaní!

Ak však oplodnenie nenastane, vajíčko odumiera, sliznica sa začne odlučovať a príde menštruácia, kedy vám klesne hladina progesterónu. Ak naopak dôjde k oplodneniu vajíčka spermiou, hormón progesterón vo vašej krvi naopak stúpne a maternicová sliznica začne hrubnúť.

Tak isto ako v 1.týždni tehotenstva, ani v 2. týždni zatiaľ neviete, že ste tehotná. Všetko vo vašom tele prebieha ako cez váš bežný menštruačný cyklus. Avšak jeho koniec bude výnimočne iný! Nakoniec sa totiž tak ako vždy nedostaví menštruácia a vy môžete začať tušiť, že k vám pribudne nový človiečik.

 

Ako sa vyvíja plod a aké zmeny sa vo vás dejú?

Okolo 14. dňa vášho cyklu dozrieva vajíčko, ktoré putuje vajíčkovodom až do vašej maternice. Tento čas je najvhodnejší na milovanie, ak chcete počať bábätko. Je veľmi prospešné, ak orgazmus prežije žena naraz s mužom - vtedy je najväčšia možnosť, že otehotnie.

V ženskom vnútri sa po vyvrcholení predbiehajú milióny malých spermií, ktoré putujú vajcovodmi k ich jedinému vytúženému cieľu. Cestu, ktorú musia spermie k vajíčku prekonať je dlhá približne 15 až 18 centimetrov.

Predstavte si, že keď to prepočítame na človeka, tak to je asi sto dĺžok olympijského bazéna! Šikovné to malé žubrienky 🙂 .

Iba jednej sa to však podarí! Splynie s vajíčkom a práve v tomto úžasnom okamihu prebehne vo vašom vnútri najúžasnejší proces v prírode - zrodí sa jedinečný nový život. Vnímavá žena vraj môže cítiť, kedy s mužom splodí dieťa. Môže to byť tak aj vo vašom prípade, ak budete citlivo vnímať a prežívať tieto krásne chvíle milovania pri plodení vašich detí.

Po približne dvanástich až dvadsiatich hodinách po oplodnení začína delenie, pri ktorom sa kopíruje DNA a zárodok putuje smerom do maternice.

Dedičnosť

Dieťa dedí 50% po matke a 50% od svojho otca. Gény sa však dedia aj po ich rodičoch, takže zhruba štvrtinu týchto génov zdedí aj po starých rodičoch z oboch strán. Gény každého človeka pozostávajú z DNA ktoré označujeme ako chromozómy.

Dieťa má v momente počatia 46 chromozónov - 23 párov. Každý jeden chromozón obsahuje kópiu od matky aj od otca. Ich kombinácia teda nakoniec ovplyvní celkový vzhľad vášho potomka – charakteristické črty ako sú farbu vlasov, oči, jeho tvár či veľkosť nosa.

Ako to v brušku vyzerá?

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok