19. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 17 týždňami.
Ste v 2. trimesteri - v 5. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 19. týždni tehotenstva?

Blížite sa k polovici vášho tehotenstva a vaše dieťa sa čoraz viac vo všetkom zdokonaľuje a pomaličky sa pripravuje na život mimo vášho bruška. Má už okolo 15,5 - 20 cm. Váži približne 200 - 240 gramov, no svoju hmotnosť do konca tehotenstva zväčší ešte približne 15 krát.

Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Podkožný tuk vášho dieťatka je ešte veľmi tenký. Váš drobček má aktívne fázy bdenia, a samozrejme i fázy oddychu a spánku. Čoraz viac sa zlepšuje sluch, preto sa mu môžte krásne prihovárať, spievať, či púšťať príjemnú hudbu.

Zvyká si na ozvenu vášho bijúceho srdca aj na váš hlas, ktorý ho upokojuje. Pozor na silné zvuky, ktoré by ho mohli vystrašiť...napríklad neodporúčam chodenie do kina. Zásadne sa tiež vyvíja nervová sústava. V mozgu dieťaťa sa vytvárajú milióny motorických neurónov, a tak váš drobček už vie uvedomelo pohybovať svalstvom.

Hoci je vaše maličké už dosť veľké, ešte stále má vo vašom brušku voľné miesto. Plodová voda, v ktorej si veselo pláva, má viacero funkcií. Pomáha tlmiť prípadné rôzne vonkajšie nárazy a tiež udržiava stálu teplotu v maternici.

Malú časť tejto plodovej vody bábätko prehĺta a jeho tráviaci systém, ktorý začína tvoriť žalúdočné šťavy, ju spracuje. Obličky z nej následne vyprodukujú skutočný prvý moč.

V ďasienkach sa už vytvárajú základy trvácnych zúbkov. U dievčatiek sa vo vaječníkoch produkujú pohlavné bunky - vajíčka (cca milión). Tie budú od nástupu menštruácie až do menopauzi postupne dozrievať.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Keďže vo vás rastie nový život, ktorý z vás čerpá energiu, môžete sa cítiť častejšie unavená. Doprajte si preto dostatok spánku a odpočinku. Niektoré ženy môžu pri rýchlom vstavaní z postele alebo stoličky pociťovať závraty. Dbajte preto na dostatočný pitný režim, aby ste neboli dehydratovaná a taktiež je dobré mať vždy niečo pod zub...ale nemyslím tým rôznu čokoládu, keksíky, či iné nezdravé sladkosti...

Dobré je mať po ruke napríklad čerstvé alebo sušené ovocie, či nejaké oriešky (nesolené pravdaže).

S rastúcim bruškom vás môžu napadať obavy, či sa môžete s partnerom milovať. Sex v tehotenstve, pokiaľ ho máte bez problémov, si môžete veselo vychutnávať. Dokonca aj intenzívnejšie ako doteraz, keďže máte viac prekrvenú panvovú oblasť a tak môžete ľahšie dosiahnuť orgazmus. Pozor však na krkolomné polohy. Milovanie by malo byť jemné s ohľadom na rastúce bruško.

Počas tehotenstva by ste mali v rámci prípravy na pôrod posilňovať svaly panvového dna.

Aké vyšetrenia vás čakajú

Čakajú vás bežné vyšetrenia ako odber moču, zmeranie krvného tlaku a prírastku hmotnosti. Na Slovensku je bežné na každej prehliadke robiť aj vaginálne vyšetrenie, ale v zahraničí to už nerobia...asi vedia prečo...netreba sa zbytočne šprtať a narúšať niečo, čo prirodzene prebieha aj samo. Preto zvážte, ak nemáte žiadne problémy, či si toto vyšetrenie necháte spraviť.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok