18. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste počali pred 16 týždňami.
Ste v 2. trimesteri - v 5. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 18. týždni tehotenstva?

Vaše bábätko už má svoje jedinečné odtlačky prstov. Dieťatko v tomto období dynamicky rastie a rýchlo sa vyvíja. V brušku veselo šantí, kope nožičkami, otáča sa a robí reflexné pohyby. Meria približne 12,5 až 14,5 cm a jeho hmotnosť je asi 150 - 190 gramov.

V črievkach sa hromadí prvá stolica – smolka, ktorú vylúči až po narodení. U chlapčekov sa postupne vyvíja prostata. Očičká sa pomaly presúvajú na svoje miesto. Kostičky sa postupne spevňujú. Srdiečko je rozdelené na jednotlivé časti komôr a predsiení. Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

V pľúcach sa vyvíjajú maličké vzduchové kapsičky - alveoly. Postupne sa vášmu bábätku začína vytvárať podkožný tuk, ktorý mu pomáha s reguláciou teploty tela a dodáva mu nevyhnutnú energiu.

Hlasivky má už vyvinuté a keby vaše bábätko mohlo, tak by vykričalo celému svetu, ako vás neskutočne, bezhranične miluje. Na koži dieťatka sa okrem jemných chĺpkov vytvára aj tenká vrstva smotanovo-bieleho hustého „maziva“, ktorý má tiež ochrannú funkciu počas pobytu v plodovej vode.

Váš drobček prehĺta denne až 1 liter tejto plodovej vody. Kostičky vnútorného uchu spolu s nervovými zakončeniami v mozgu sú dostatočne vyvinuté, aby vaše dieťatko začalo vnímať tlkot vášho srdca či pulzovanie krvi v pupočnej šnúre.

Očičká postupne začínajú rozoznávať svetlo a tmu. Váš drobček už dokonca dokáže aj ovoniavať plodovú vodu, ktorá je nasiaknutá rôznou vôňou. Učí sa tak rozoznávať rozličné pachy a chute. Najúžasnejšia vôňa pre vaše bábätko však bude tá vaša...prirodzená vôňa, ktorú rozozná hneď po narodení a aróma sladkého materského mliečka.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Zvýšená hladina estrogénu vo vás spôsobuje, že máte prekrvenejšiu panvovú oblasť a preto môžete pociťovať častejšie a intenzívnejšie vzrušenie. Oceníte to najmä pri milovaní s vašim partnerom.

Počas tehotenstva sa vám môže zlepšiť kvalita vlasov a pleti, čo spôsobuje 6 krát výkonnejší krvný obeh. Vaša pleť je vďaka tomu lepšie zásobovaná kyslíkom a pôsobí zdravším dojmom. Podporiť to môžete prírodnou kozmetikou, ktorá nezaťažuje váš organizmus zbytočnými toxickými látkami, ktoré nájdete v bežnej kozmetike.

Môžete pociťovať väčšiu únavu, preto si doprajte dostatok odpočinku, ktorý je počas tehotenstva nesmierne dôležité. Pozor však na spanie na brušku, ktoré už v tomto období nie je vhodné a ideálne je spať na boku.

Rastúce bruško si môžete podopierať tehotenským vankúšom. Nezabúdajte aj pravidelne cvičiť, čo vám zaručí dobrú kondíciu. Vhodné je chodiť na každodennú prechádzku, cvičiť gravidjogu, pilates, či ísť si zaplávať.

Pomaličky by ste mohli začať uvažovať nad menom pre dieťa. Dám vám tip, ako vybrať s partnerom meno, ktoré sa bude páčiť obom. Každý samostatne si napíšte zoznam dievčenských aj chlapčenských mien z kalendára, ktoré sa vám páčia a potom tieto zoznamy skombinujte. Určite sa nájdu mená, ktoré budú na oboch vašich zoznamoch a máte vybrané...

Aké vyšetrenia vás čakajú

Ak ste boli na tripple teste a vaše výsledky neboli najpriaznivejšie, gynekológ vám asi odporučí amniocentézu – odber plodovej vody. Ak ste však pevne rozhodnutá donosiť dieťatko akýchkoľvek by bolo, je pre vás toto vyšetrenie zbytočné. Je tu totiž riziko (cca do 1%) potratu dieťatka a iných komplikácii.

Nehovoriac o nepríjemnom vyšetrení a dlhých 3 týždňoch čakania na výsledky plné stresu a pochmúrnych myšlienok, ktoré vám znepríjemnia toto krásne obdobie tehotenstva a neprospejú ani vášmu bábätku, ktoré aj napriek zlým výsledkom tripple testu môže byť úplne zdravé, keďže tento test neurčuje či je dieťa naozaj postihnuté, ale udáva len riziko vzhľadom na váš vek.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok