17. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 15 týždňami.
Ste v 2. trimesteri - v 5. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 17. týždni tehotenstva?

Váš drobček má asi 100 - 140 g a 12 -13 cm, približne ako jabĺčko. Každé bábätko však rastie svojím vlastným tempom, ktoré tiež závisí aj od fyzických predpokladov, konkrétnej nastávajúcej mamičky, jej životosprávy a tiež celkového životného štýlu.

Pokračuje vývoj a zdokonaľovanie svalov na tvári a vaše maličké si skúša rôzne grimasy - usmieva sa, špúli pusinku, krčí čelo, cmúľa si palček, aby vám to všetko po narodení mohlo ukázať.

Jemné chĺpky pokrývajú celú pokožku vášho bábätka a pomáhajú mu regulovať teplotu celého tela. Kostičky vášho dieťaťa už obsahujú vápnik a sú čoraz viac silnejšie, avšak zachovajú si svoju flexibilitu, aby bábätko mohlo ľahko prejsť pôrodnými cestami von z vášho bruška.

Svojimi rúčkami aj nožičkami už koordinovane pohybuje. Články prstov vášho drobca sú už pekne vyvinuté a veselo sa so svojimi prštekmi hrá, zviera ich a saje si palec.

Srdiečko vášho dieťaťa poháňa až 24 litrov krvi za deň. Jeho cievna i močová sústava dokonale pracuje. Bábätko už pekne drží hlávku vzpriamene. Rúčky má zovreté v päsť a na končekoch maličkých prštekov sa formujú brušká, na ktorých sa onedlho vytvorí jeho jedinečný odtlačok prsta.

Váš drobček už dokáže poriadne kopať nožičkami okolo seba. V črevách sa mu pomaly hromadia rôzne látky ako odumreté bunky, tráviace enzýmy či prehltnutá plodová voda. Zmes tohto všetkého sa po narodení vylúči ako jeho prvá stolica, tzv. tmavočierna smolka.

Pod tenučkou zvráštenou pokožkou je vidieť sieť vlásočníc, keďže ešte nemá uložený podkožný tuk. Očká má ešte stále zatvorené, avšak sú na nich už mihalnice. Vaše bábätko už počuje zvuky z vášho okolia a preto pozor na ostré, silné zvuky, ktoré by ho mohli vystrašiť. Ak teda radi chodíte napríklad do kina, mali by ste si s ním dať v tehotenstve pauzu...

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Čas rýchlo letí a pred vami je už krásny 5. mesiac vášho tehotenstva. Vaša maternica sa viac a viac zväčšuje, aby v nej bol dostatok miesta pre rastúce dieťatko.

Vo vašich rastúcich prsiach sa v mliečnych žľazách už teraz vytvára prvé mliečko - kolostrum. Môžete sa tešiť z pomaličky rastúceho bruška, ktoré je už neprehliadnuteľné a čakať prvé kopance vášho drobčeka. Môžete svoje tehotenstvo hrdo ukazovať na verejnosti a dávajte najavo svoje neskutočné šťastie a radosť!

Mohli ste si tiež všimnúť častejšiu návštevu toalety. Napriek tomu nepoľavujte z pitného režimu, ktorý je v období tehotenstva neskutočne dôležitý! 

V období tehotenstva sa zvyšuje pigmentácia a môže sa vám začať objavovať v strede bruška od pupka dole tmavý prúžok, tzv. linea fusca. Neľakajte sa...po pôrode zmizne 🙂

V tomto období by ste už mohli začať uvažovať, kde budete rodiť a tiež s kým. Otecko je u mnohých samozrejme prvou voľbou, no odporúčam si k pôrodu vziať aj nejakú ženu, ktorej plne dôverujete a ktorá už má skúsenosti s pôrodom.

Môže to byť napríklad vaša mama, sestra, dobrá kamarátka, či profesionálna dula, s ktorou sa môžete spojiť  a začať pripravovať na pôrod už teraz. Poskytne vám množstvo užitočných informácií, ktoré sú na nezaplatenie. Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Aké vyšetrenie vás čakajú

Ak ste si dali spraviť tripple test a vyšlo vám zvýšené riziko postihnutia bábätka, tak od 16. až do 20. týždňa vás môžu poslať na amniocentézu - odber plodovej vody, pri ktorom sa riziko môže potvrdiť.  Je to však dosť rizikové vyšetrenie.

Na Slovensku toto vyšetrenie absolvuje asi 2000 - 3000 žien za rok a z toho 20 -30 žien (1%) pri tomto zákroku potratí možno inak úplne zdravé dieťa!  A to na základe tripple testu, ktorý neukazuje či je bábätko naozaj nejak postihnuté alebo nie, ale len odhaduje riziko vzhľadom na váš vek. Chcete to riskovať?

Nehovoriac o ďalších možných komplikáciách, ktoré vám toto vyšetrenie môže spôsobiť a taktiež neskutočný stres počas dlhých troch týždňoch, počas ktorých budete čakať za výsledkami. Ak ste rozhodnutá nechať si svoje dieťatko, ktoré za nič nemôže a budete ho milovať akékoľvek bude, amniocentézu úplne vylúčte.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok