16. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 14 týždňami.
Ste v 2. trimesteri - v 4. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 16. týždni tehotenstva?

Dieťa meria od temena po zadoček približne 10,8 až 11,6 cm a váži asi 80 - 100 g. Na nožičkách a rúčkach vie ohýbať všetky kĺby. Dokonca sa mu môže už aj štikútať. Hoci má očné viečka ešte stále zatvorené, sietnica očí  je už citlivá na svetlo.

Svaly bábätka už dokážu reagovať na podnety z mozgu. Vaše dieťatko je veľmi vrtké, veselo kope, otáča sa a robí kotrmelce, no vy zatiaľ môžete cítiť iba chvenie. No čoskoro vás čaká prvý kopanec.

Hlávku a krk má už vzpriamenú. Veselo si precvičuje mimické svaly, skúša rôzne výrazy tváre a trénuje reflexy – sací, prehĺtací, žmurkaci, ...

Vaše bábätko sa učí „dýchať“... pravidelnými pohybmi hrudníka, pri ktorých vdychuje a vydychuje trochu plodovej vody, čím napomáha v raste a vývoji jeho pľúc. Imunitný systém dieťaťa už tvorí prvé protilátky, avšak bábätko je vždy závislé od protilátok, ktoré dostane cez placentu od vás.

Koža na celom tele vyzerá vráskavo, keďže pod ňou ešte nie je vytvorený podkožný tuk. Postupne sa však začína ukladať a bude zásobárňou energie pre jeho nasledujúce mesiace života. Vaše dieťa už reaguje na zvuky a svetlo, no očičká má zatiaľ zatvorené.

Stále sa vyvíja kostra bábätka, ktorá spotrebuje veľa vápnika, preto by ste mali jesť potraviny, ktoré ho obsahujú: pohánka, hrášok, brokolica, špenát, kel, tekvica, sezamové a slnečnicové semiačka, mak, mlieko, syry (najmä syr parmezán a tvrdé syry), sardinky, vaječný žĺtok, mandle, ružičkový kel, kapusta, orechy, strukoviny... nezabúdajte tiež na vitamín D (z prechádzky na slniečku) a kyselinu listovú (z listovej zeleniny), ktoré napomáhajú vstrebávaniu vápnika v tele.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Pravdepodobne ste si už všimli, že vaša hmotnosť sa začína zvyšovať. Bruško vám krásne pomaličky rastie a zväčšuje sa vám maternica. Dokopy by ste v 2. trimestri mali pribrať približne 5 kilogramov, z toho necelé kilo bude hmotnosť vášho drobčeka.

Sú tu aj iné zmeny na vašom tele...okrem zväčšených prsníkoch a tmavších bradaviek môžete spozorovať aj tmavnutie materských znamienok či pieh. Mnohé nastávajúce mamičky majú pevnejšiu, čistejšiu pleť a krásne, lesklé vlasy. Zväčšuje sa vám množstvo krvi a ďalších telesných tekutín, preto je potrebné dbať na dostatočný pitný režim.

Postupne si už každý všimne, že ste tehotná. Hoci by ste sa v tomto čase už mohli dozvedieť pohlavie vášho bábätka podľa ultrazvuku, počkajte radšej ešte mesiac, kedy sa v 20. týždni tehotenstva robí veľký ultrazvuk. Nebudete tak zbytočne vaše dieťa vystavovať ultrazvukovému vyšetreniu.

Niektoré ženy môžu mať v tehotenstve  problémy so zápchou. Dôležité je preto dbať na kvalitnú, zdravú stravu plnú ovocia a zeleniny a piť dostatok vody. Vhodným pomocníkom sú okrem iného aj ľanové semiačka.

Tehotenstvo krásne postupuje a vy sa cítite lepšie, ste spokojná, vyrovnaná a plná energie. Týždeň za týždňom ste viac a viac šťastnejšia a tešíte sa na prvé kopnutie vášho bábätka. Ste veselá a stále si už možno chytáte bruško, čo si určite všimlo aj vaše okolie.

Ako bábätko rastie, potrebuje čím ďalej viac a viac energie a živín. Myslite preto pri jedení na zdravie vášho dieťaťa a doprajte si čerstvú, zdravú stravu. Dbajte na kvalitu a nie na kvantitu...

Venujte sa svojmu bábätku už teraz...myslite na neho, prihovárajte sa mu, hladkajte si bruško...čoskoro môžete pocítiť prvé jemné kopance. Bude to krásny pocit 🙂

Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Aké vyšetrenie vás čakajú

V tomto týždni by ste mali mať ďalšie vyšetrenie v tehotenskej poradni. Budú vám odoberať krv na zistenie vašej krvnej skupiny a Rh faktora, titra erytrocytárnych protilátok a tiež krvného obrazu. Otestujú vás na syfilis, HIV a žltačku typu B.

Tak ako na každej poradni, aj na tejto vám vyšetria aj moč. Bežne sa vykonáva aj vaginálne vyšetrenie, ale ak sa cítite dobre a nemáte žiadne problémy, zvážte či ho podstúpite...v zahraničí sa už bežne v žene "nevŕtajú" pri každej prehliadke, ak to nie je potrebné.

Ak ste ho ešte nepodstúpili, budú vám chcieť spraviť aj tripple test z vašej krvi. Rozmyslite si ale či si ho dáte spraviť. Prečítajte si o tom viac tiež v tomto článku..

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok