15. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 13 týždňami.
Ste v 2. trimesteri - v 4. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 15. týždni tehotenstva?

Váš drobček v brušku stále rastie a už má veľkosť ako jabĺčko. V tomto týždni tehotenstva má asi 50 -70 g a 10 - 11 cm. Vaše dieťa má už zreteľnejšie rysy tváre. Pomaly dozrievajú všetky vnútorné orgány a väčšina základných reflexov je už tiež vyvinutá.

Celé telo bábätka je pokryté lanugom – jemným ochlpením, ktoré slúži ako ochrana. Dokonca sa mu už začína tvoriť pigment vláskov, ak ich bude mať tmavšie. Aj keď sú jeho očičká ešte stále zatvorené, už teraz sú citlivé na svetlo. Srdiečko mu bije naplno, pričom pumpuje krv do celého telíčka dvojnásobnou rýchlosťou oproti dospelému človeku.

Pod tenučkou pokožkou že sú viditeľné tenké cievy. Ďalej sa vyvíjajú kostí, kostná dreň i svalová hmota. Vaše bábätko tak dokáže ohýbať nožičky a rúčky v kĺboch. Tieto pohyby sú už o dosť plynulejšie ako doteraz, no zatiaľ sú ešte príliš slabé a mamičky ich ešte necítia. No už o pár týždňov sa môžete tešiť na prvé kopnutie vášho bábätka.

Nohy sú dlhšie ako ruky. Pokračuje predlžovanie krku a vzpriamenie hlavičky. Ušká sa už presunuli na svoje miesto. Váš drobček si v brušku smelo precvičuje najrozmanitejšie grimasy, mračí sa, cucá si prsty, ...

Stále viac a viac sa vyvíja jeho nervová sústava a preto je bábätko veľmi citlivé. Začína reagovať na dotyky a môže dokonca cítiť aj bolesť. Skoro všetky orgány vášho dieťatka už fungujú ako majú. Dokáže už aj počuť okolité zvuky, môžte sa mu preto začať prihovárať, spievať, či púšťať jemnú hudbu. Pokožku s jemnými chĺpkami má veľmi tenkú. Hlavička sa postupne pokrýva prvými vláskami.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Ako vaše dieťa rastie aj vy pomaličky priberáte. No každé tehotenstvo aj mamička je iná...niektorá už pribrala viac a je na nej tehotenstvo vidno, iná menej a nájdu sa aj také, ktoré ešte nepribrali vôbec... Pokiaľ sa cítite zdravo a nemáte žiadne problémy neriešte to.

Vaše telo je dokonalý stroj, ktorý vám sám povie, čo potrebuje, ak mu niečo chýba. No aj napriek tomu platí, že je potrebná správna životospráva.

Postupne na sebe môžete pozorovať, že vaše oblečenie je vám tesnejšie a nepohodlné, a tak prišiel čas ísť na nákup materského oblečenia. Zatiaľ môžte nosiť voľnejšie oblečenie, ktoré netlačí na bruško.

Vaše srdce teraz poháňa približne o 20% viac krvi ako obyčajne, preto aby dodalo vášmu drobčekovi dostatok kyslíka a nevyhnutné živiny. V tehotenstve je potrebné dodržiavať kvalitnú ústnu hygienu, keďže ste v tomto období náchylnejšia na krvácanie či tvorbu povlaku.

Vaša pokožka na brušku a prsiach môže byť napnutá, preto by ste ju mali masírovať a natierať napríklad kokosový olejom alebo bambuckým maslom.

V tehotenstve by ste mali prijímať zvýšenú dávku železa, ktoré je nevyhnutné na produkciu hemoglobínu. Prírodným zdrojom železa je červené mäso a vnútornosti (okrem pečienky), taktiež tmavá listová zelenina, vaječný žĺtok, pšeničné klíčky i sušené ovocie.

V tehotenstve nesmú byť ženy zamestnané prácou, ktorá by mohla byť pre ne fyzicky náročná, mohla by škodiť vášmu organizmu a celkovo tehotenstvu. Preto, ak máte rizikové povolanie, máte na výber tieto možnosti:

  • dočasná úprava pracovných podmienok
  • preradenie na inú prácu
  • pracovné voľno s náhradou mzdy

Pre celé tehotenstvo platí: neužívajte žiadne lieky! (ani tie voľne predajné lieky). Všetko prejde cez placentu k vášmu bábätku a môže ho vážne ohroziť! Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Aké vyšetrenie vás čakajú

Od 14. do 20. týždňa tehotenstva sa vykonávajú skríningové vyšetrenia na odhalenie prípadných vrodených vád bábätka. Rozmyslite si ale, či tieto vyšetrenia podstúpite...viac o tom som písala v predchádzajúcom 14. týždni. Okrem toho vás čakajú klasické vyšetrenia, ako na každej poradni...váženie, zmeranie tlaku, kontrola moču.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok