14. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 12 týždňami.
Ste v 2. trimesteri - v 4. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 14. týždni tehotenstva?

Vaše dieťatko je veľké približne 9 až 12 cm a váži skoro 25-43 g. Veselo ohýba nôžky v kolenách, vystiera sa, točí a kope a pohybuje ručičkami. Kosti má už silnejšie a pevnejšie. Na drobných prštekoch rúk a nôh rastú malilinké mäkkučké nechtíky.

Pomaličky sa bábätku predlžuje krk a vzpriamuje hlava. Precvičuje si mimické pohyby, krčí obočie a špúli pusinku. Váš drobček pije tekutinu, v ktorej pláva a zároveň do nej ciká, a tak prispieva k tvorbe plodovej vody.Hoci všetok kyslík zabezpečuje placenta, úplne vytvarované pľúca začali precvičuje si už dýchacie pohyby, aby sa pripravil na svoj prví nádych. Dozrieva štítna žľaza, ktorá začala produkovať hormóny. Placenta, pupočník aj plodové obaly, ktoré chránia vaše maličké sú už úplne vyvinuté. Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Rastúce bábätko sa zdokonaľuje v mnohých oblastiach. V tomto týždni tehotenstva začínajú rásť prvé vlásky a tiež ochlpenie, vrátane obočia a mihalníc. Toto jemnučké ochlpenie (lanugo), ktoré pokrýva celé bábätka, rastie do 26. týždňa tehotenstva a plní ochrannú funkciu, pokiaľ je dieťatko v brušku. Po pôrode toto ochlpenie začne pomaly vypadávať.

Bábätko už má aj reflex prehĺtania a dokáže si sať svoj prštek. V tomto 14.týždni tehotenstva sa vo veľkom vyvíjajú pohlavné orgány. U chlapčekov sa vyvíja prostata, u dievčatiek pomaly zostupujú vaječníky do malej panvy na svoje miesto.

Vaše bábätko vás  v tomto týždni začína počuť a vy sa mu môžte láskavo prihovárať, spievať či púšťať mu napríklad aj nejakú príjemnú hudbu.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

A je to tu...už ste začali 2. trimester vášho tehotenstva, ktorý si môžete naplno užívať! Druhý trimester je považovaný za najkrajšie obdobie v tehotenstve a počíta sa až do 26. týždňa.

Naďalej by ste sa mali vyhýbať škodlivým vplyvom (alkohol, cigarety, stres), jesť veľa ovocia a zeleniny, dodržiavať pitný režim, a ak je to možné, udržiavať sa v kondícii, napr. gravid jogou, ktorú môžete cvičiť doma, ale aj na rôznych kurzoch cvičenia pre tehotné.

Pomaličky priberáte - doteraz možno len 1,5 kg. Vplyv tehotenských hormónov si môžete všímať na vašom tele, predovšetkým na pokožke. Tmavnú a vystupujú vám bradavky, aby bábätko malo pri hľadaní potravy jasnejší cieľ. Môže sa vám začať tvoriť aj prvé mliečko - kolostrum.

Zväčšujú sa vám prsia a preto by ste si mohli kúpiť nejakú pohodlnú športovú podprsenku bez kostíc, ktorá vás nebude tlačiť. Na brušku vám môže začať objavovať jemná tmavá čiara tiahnúca sa od pupka smerom dolu...ale neľakajte sa...táto čiara vám po pôrode zmizne. Môžu vám taktiež stmavnúť aj vonkajšie genitálie. Vaša maternica stále rastie a v tomto týždni je už veľká asi ako grapefruit.

Čo na strie?

Strie sú maličké jazvičky, ktoré sa zvyknú tvoriť v tehotenstve na brušku a stehnách, kde dochádza k zmene objemu kože. Ak sa im chcete vyhnúť, používajte prírodnú kozmetiku, veľmi dobrý je kokosový olej alebo bambucké maslo.

Ale ako sa hovorí...čo je najlepšie na strie??? Na strie treba kašľať! Ak sa vám aj objavia, po pôrode sa stiahnu a nebudú také viditeľné. A vaše bábätko vás bude neskutočne milovať s nimi, či bez nich. To isté platí aj pre otecka, ak vás skutočne ľúbi.

Aké vyšetrenie vás čakajú

V období medzi 14. a 20. týždňom tehotenstva vám u lekára budú chcieť odoberať vzorky krvi na AFP alebo tripple test, čo je súčasť skríningu vrodených vývojových chýb bábätka. Pokiaľ ste však rozhodnutá si dieťatko nechať, hoc by bolo akékoľvek, toto vyšetrenie je pre vás zbytočné.

Ušetríte si tým stres a čakanie za výsledkami, ktoré aj tak len ukazujú, aké je riziko, že môže byť bábätko postihnuté vzhľadom na váš vek. Neurčuje, či v skutočnosti je alebo nie je postihnuté. Aj keď vám tripple test ukáže vysoké riziko postihnutia, bábätko sa vám môže narodiť úplne zdravé. Tak načo sa zbytočne stresovať a trápiť...neprospeje to nikomu!

Ak ste staršia lekár vám môže doporučiť podstúpiť amniocentézu - odber plodovej vody. Toto vyšetrenie má však svoje riziká, medzi ktoré patrí okrem iného aj poškodenie bábätka či potrat (1:100). Pokiaľ milujete a chcete svoje dieťatko, akékoľvek bude...je to pre vás tak isto zbytočný umelý zásah.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok