13. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 11 týždňami.
Ste v 1. trimesteri - v 4. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 13. týždni tehotenstva?

Začínate 4. mesiac tehotenstva a vaše dieťa rastie čím ďalej tým viac a viac. Vie si dokonca cmúľať pršteky, zovrieť pestičku, veselo sa pohybuje, vrtí, no väčšinu dňa prespí. Váži približne 14 – 20 gramov a vyrástol do veľkosti 7 - 8 cm. Takúto rýchlosť rastu bude mať až do 24. týždňa.

Váš drobček už má všetky dôležité orgány v tele vyvinuté a do konca tehotenstva sa budú zdokonaľovať a rásť. Hmatom spoznáva svoje okolie a reaguje naň pohybom. Precvičuje si mimiku tváre rôznymi ksichtíkami.

Črevá sa premiestňujú z vonkajšej strany dovnútra bruška. Obličky bábätka už vylučujú moč do močového mechúra, pečeň produkuje žlč a pankreas inzulín. Vyvíjajú sa mu tiež hlasivky, aby vám neskôr mohlo povedať prvé slovíčka ako mama, tata.

Vášmu dieťatku sa zdokonaľujú rôzne reflexy a začína sa v brušku poriadne vrtiť. Ale aj tak tieto pohyby ešte nemôžete cítiť. Zrastajú sa mu očné viečka, ktoré sa rozlepia až po 27. týždni, keď bábätko začne žmurkať očkami.

Očka a ušká ešte stále nie sú na svojom mieste ale pomaly sa presúvajú na ich správne miesto. Vyvíjajú sa pohlavné orgány. Vaše dieťatko niekedy zatvára a otvára ústočká a precvičuje si sacie pohyby, aby mohlo po narodení piť materské mliečko. Je už dokonca schopné vnímať aj zvuky pomocou receptorou vibrácií v koži. Ušká sa však dotvárajú až v 24. týždni.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Ani ste sa nenazdali a ste už na konci 1. trimestra vášho tehotenstva. V 2. trimesteri sa väčšina budúcich mamičiek cíti najlepšie...bruško vám pomaličky krásne rastie a vy ho môžete hrdo ukazovať svetu, ktorý sa teší spolu s vami. Vaše prsia a pás sa zväčšujú. Oblečenie vám už môže byť tesné, preto je čas na nákup tehotenských vecí. Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Ak ste sa doteraz venovali nejakému športu, nemusíte s ním prestať, len ho prispôsobte vášmu stavu. Mali by ste sa vyhnúť činnostiam, ktoré majú riziko pádu alebo prudkého otrasu maternice. Ak ste nešportovali, mohli by ste skúsiť napríklad gravidjogu, ktorá vás krásne uvolní, pilates alebo plávanie.

Pokiaľ sa obávate infekcie z bazéna, zaveďte si pred plávaním do vagíny tampón namočený s panenskom olivovom oleji lisovanom za studena alebo v rozriedenom Tea Tree oleji (1/2 dl rastlinného oleja lisovaného za studena + 2 kvapky tea tree oleja). Ak ste v rizikovom tehotenstve, tak sa o cvičení poraďte s vašim lekárom.

Ako to vyzerá v brušku? Pozrite si toto video...

Aké vyšetrenie vás čakajú

Máte za sebou prvé vyšetrenia u lekára a tehotenskú knižku. Medzi 11. až 13. týždňom tehotenstva sa u nás vykonáva 1. ultrazvuk bábätka. Ak ste na ňom ešte neboli, zvážte či ho podstúpite. V zahraničí sa bežne nevykonáva...každý ultrazvuk (najmä v rannom štádiu tehotenstva) má svoje riziká, hoci vás lekár bude presviedčať o jeho úplnej bezpečnosti.

Pokiaľ ste rozhodnutá si bábätko nechať aj keby bolo nejakým spôsobom postihnuté, tento ultrazvuk je pre vás zbytočný. To platí aj o tripple teste, ktorý vás len zbytočne vystresuje a aj tak vám neposkytne presné výsledky.

Ukazuje len aké máte riziko poškodenia bábätka vzhľadom na váš vek. Nie či naozaj je alebo nie je vaše dieťa postihnuté. Aj po pozitívnom výsledku tripple testu na vrodenú vadu sa vám môže narodiť úplne zdravé krásne bábätko! No vy budete celé tehotenstvo v smútku...

Ak vás potom pošlú aj na amiocentézu (odber plodovej vody) riskujete okrem iného potrat a  poškodenie inak zdravého bábätka.

Jedzte dvakrát tak zdravo!

Neplatí, že máte jesť dvakrát viac, ale minimálne dvakrát tak zdravo. Dostatok vitamínov a minerálov, ktoré dieťa aj vy potrebujete si zabezpečte čerstvou kvalitnou stravou, nie vitamínovými doplnkami, ktoré zaťažujú váš organizmus.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok