12. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bátätko ste splodili pred 12 týždňami.
Ste v 1. trimesteri - v 3. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 12. týždni tehotenstva?

Vaše dieťatko je už veľké približne 6 – 8 cm a jeho hmotnosť je okolo 15 – 20 g. K svojmu zdravému vývinu a rastu potrebuje približne 3x viac energie ako vy a niekoľko násobne viac „živín“. Preto sa kvalitne, zdravo stravujte a dodržujte pitný režim! 

V tomto týždni už plne preberá funkciu výživy a zásobovania kyslíkom placenta. 

Kosti sú už vyvinuté a v nasledujúcom období budú ďalej rásť a spevňovať sa. Na rukách a nohách sa tvoria nechtíky a na pokožke jemné chĺpky po celom tele.

Ušká má už tiež viditeľne vyvinuté. Očičká má ešte vždy prekryté viečkom (až do 7. mesiaca), ktoré ich chráni. Začínajú sa mu utvárať hlasivky a dozrievajú chuťové bunky. Jeho srdce bije ako zvon a je možné ho už počuť stetoskopom. Štartuje sa jeho imunitný systém. 

Vaše dieťatko má vyvinuté reflexy. Vie sa krásne pohybovať a rôzne otáčať. Pokožku má veľmi citlivú a môže dokonca cítiť už aj bolesť. Má vyvinutú mimiku tváre a vo veľkom sa už usmieva ale i mračí. 

Naučilo sa tiež aj cmúľať prst, vie zatnúť pästičky, otvoriť ústa, prehĺtať i zívať. Úžasné, však? Mozog má plne vyformovaný a tvoria sa mu už aj hormóny.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Blížite sa k 2. trimestru vášho tehotenstva a vaše telo sa prispôsobuje novému životu, ktorý vo vás rastie - v žilách vám prúdi viac krvi a vaše pľúca, obličky a srdce musia preto pracovať oveľa viac.

Aby ste sa vyhli zápche, ktorú môže spôsobiť pomalšia peristaltika čriev v tehotenstve, mali by ste dostatočne piť a jesť veľa zeleniny a ovocia, čo vám zabezpečí dostatok vlákniny a tiež vitamíny.

Maternica sa vám stále zväčšuje a v tomto štádiu už presahuje lonovú kosť. Pomaličky na vás začína byť vidno, že ste tehotná a môžete sa už pýšiť svojim rastúcim bruško. Je načase si zaobstarať aj nejaké tehotenské oblečenie, ktoré vám bude pohodlné. Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Na konci tohto 12. týždňa tehotenstva už končí kritické obdobie, kedy sa vytvárajú orgány a vaše bábätko je náchylné k vzniku vrodených vývojových vád. Hoci sa riziko potratu a rôznych poškodení dieťaťa postupne znižuje, neznamená to, že si už na seba nemusia dávať až taký pozor. Neberte ŽIADNE lieky, ak to bezprostredne neohrozuje váš život a úplne vylúčte alkohol a cigarety.

Aké vyšetrenie vás čakajú

Na tehotenskej poradni vám sestrička odmeria tlak, zváži vašu hmotnosť a skontroluje moč.

Ako odobrať objektívnu vzorku moču? Dosť často sa vyskytujú „problémy“ s močovými cestami, ktoré sú zapríčinené nesprávnou vzorkou. Najpodstatnejšie množstvo baktérií sa nachádza už na začiatku vašej močovej trubice. Odporúča sa preto prvú, počiatočnú časť moču „vypustiť“ do WC a zachytiť až strednú časť moču.

Lekár sa vás spýta ako sa cítite a skontroluje bruško. Bežne sa u nás zatiaľ robí aj vaginálna kontrola kŕčka maternice, avšak tieto vyšetrenia už nemajú opodstatnenie na každej prehliadke a pomaly sa z nich upúšťa. Hlavne v zahraničí sa vykonávajú iba v prípade, že sa vyskytne nejaký problém. Preto zvážte, či je toto vyšetrenie podstúpite.

Skríningové a ultazvukové vyšetrenia

V prvom rade si ako nastávajúca matka musíte odpovedať na jednu otázku: Čo ak lekár zistí, že moje dieťa sa môže narodiť nejakým spôsobom postihnuté? Každú budúcu matku to určite pred návštevou doktora napadne.

Pôjdem na potrat alebo budem svoje dieťa milovať také aké je, za čo samo nemôže a budem sa mu snažiť pomáhať po celý život? Ak vás napadne prvá možnosť, je to vaša voľba, hoci pre mňa to je doslova brutálna vražda nevinného človeka. Ak neveríte pozrite si toto video.

Ak by ste si svoje bábätko chceli nechať aj napriek jeho prípadnej nedokonalosti, tak tieto vyšetrenia sú pre vás zbytočné. Tu treba tiež podotknúť, že aj tieto testy na poškodenie plodu majú veľkú chybovosť a aj pozitívny nález môže byť len planý poplach a vaše dieťa sa narodí úplne zdravé. No vy budete celé tehotenstvo v smútku, že budete mať postihnuté dieťa. To bábätku ani vám určite neprospeje.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok