11. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 9 týždňami.
Ste v 1. trimesteri - v 3. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 11. týždni tehotenstva?

Nachádzate sa na konci 1. trimestra tehotenstva a vaše dieťatko rastie čím ďalej tým viac a viac. Váš drobček prechádza obrovskými zmenami.

Meria teraz asi 44 až 60 mm - ako malý citrón a váži približne 8 - 15 gramov. V nasledujúcich 3 týždňoch sa jeho dĺžka dokonca zdvojnásobí.

Hlavička je ešte vždy pomerne veľká k zvyšnému telu a tvorí takmer jeho polovicu. Tvárička vašeho dieťaťa už začína naberať svoje kontúry, avšak uši má ešte posadené pomerne nízko. Oči sú prekryté zrastenými očnými viečkami, pod ktorými už prebieha vývoj dúhoviek.

Vyvíjajú sa kĺbové spojenia, ako sú členky či zápästia. Začínajú sa vyvíjať aj zárodky jeho zmyslov, predovšetkým čuchu. Drobnučké prsty na nohách aj rukách sú už celkom oddelené a začínajú sa objavovať mäkučké nechtíky. Celé chodidlo bábätka meria len asi 2,5 mm.

V brušku sa mu vyvíjajú črevá, ktoré sú zatiaľ väčšie ako bruško a tak sa časť nachádza v pupočníku mimo tela. To sa však po čase upraví a črevá sa presunú do brucha. Všetky orgány už pracujú, no ďalej sa zväčšujú a zdokonaľujú. Vaše dieťa už vie dokonca aj zívať a prehĺtať.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Aj keď na vás tehotenstvo ešte stále nie je vidieť, vaše nohavice vám môžu byť tesnejšie ako predtým, čo je spôsobené rastom vašej maternice a placenty. Nezabúdajte na kvalitnú, pestrú, zdravú stravu, dostatočný pitný režim a pohyb.

Tehotenstvo nie je choroba, ale prirodzený dej v tele ženy. Preto by ste mali byť aktívna a cvičiť napríklad tehotenskú (gravid) jogu, pilates či ísť si zaplávať. Ak sa obávate infekcie, použite tampón namočený v panenskom olivovom oleji.

Vaše bábätko v brušku už robí riadne kotrmelce, avšak v tomto štádiu tehotenstva tieto pohyby ešte vždy nemôžete vnímať. Niektoré budúce mamičky si tieto pohyby svojho drobčeka môžu pomýliť s pohybmi svojich čriev.

Možno ste zaznamenali už aj zmeny na svojej pokožke, nechtoch či vlasoch, čo spôsobujú vysoké hladiny hormónov v tehotenstve.

Ak ste tak ešte neurobili, mali by ste informovať zamestnávateľa o vašom tehotenstve. Hoci to nie je vaša povinnosť, odporúča sa to. Ak tak neurobíte, nebude vám prislúchať osobitná ochrana tehotných žien podľa Zákonníka práce, ako napríklad úprava pracovných podmienok, pracovného času a zákaz výpovede v ochrannej dobe.

Chcete vedieť ako sa pripraviť na pôrod? Čítajte viac...

Aké vyšetrenie vás čakajú

V tehotenskej poradni s vami lekár preberie váš celkový zdravotný stav, čiže anamnézu. Spravia vám laboratorné vyšetrenia, odoberú krvi, zmerajú tlak a vyšetria vám moč. Ak máte nízkorizikové tehotenstvo, tak do 28. až 32. týždňa tehotenstva absolvujete takúto prehliadku 1x do mesiaca.

V 11. - 13. týždni gravidity sa na Slovensku bežne robí prvý ultrazvuk. V zahraničí to však bežne nerobia. Zvážte preto, či ho absolvujete. Hoci váš lekár vás bude ubezpečovať o jeho neškodnosti, má určité riziká pre vaše dieťa.

Tento ultrazvuk sa robí predovšetkým pre určenie termínu pôrodu, ktorý aj tak len približný a väčšina detí sa v ňom aj tak nenarodí. Vaše dieťa samo najlepšie vie, kedy sa má narodiť. Kontrola, či je vaše dieťa nejak postihnuté, nemusí byť tiež presná a môže vás len zbytočne nastrašiť a vystresovať, čo mu v konečnom dôsledku môže oveľa viac ublížiť.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok