10. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše bábätko ste splodili pred 8 týždňami.
Ste v 1. trimesteri - v 3. mesiaci tehotenstva.

Ako sa vyvíja a rastie vaše bábätko v 10. týždni tehotenstva?

Vaša dieťatko má na začiatku 10. týždňa tehotenstva veľkosť malej slivky, čiže približne 3 - 4 cm a jeho hmotnosť je okolo 4-5 gramov.

Vaše dieťa vyzerá omnoho zrelšie a nadobúda ľudskú podobu. Má už dokonca kompletne vyvinuté vonkajšie črty svojho tela. Pršteky na rukách a nohách sa postupne oddeľujú a chvostík sa pomaly vytráca.

Ako to vyzerá v brušku? Pozrite si toto video...

Už v tomto období sa bábätku vyvíjajú chuťové bunky a tiež zárodky trvalých zúbkov, takže ak im chcete dať dobrý základ, dbajte na správnu životosprávu.

Mozog vášho drobčeka rastie veľmi rýchlym tempom - pribúda až štvrť milióna nových nervových buniek v priebehu minúty. Preto pozor na všetky škodlivé látky ako alkohol, cigaretový dym a akékoľvek lieky - aj tie "akože bezpečné"!

Srdce má už úplne vyvinuté. Očičká aj noštek sú jasne viditeľné. Hoci je o pohlaví vášho bábätka už rozhodnuté a vývoj pohlavných orgánov je v plnom prúde, nie je ešte možné rozlíšiť, či čakáte dievčatko alebo chlapčeka. Pokračuje vývoj jeho dýchacieho a tráviaceho systému. Dieťa začína reagovať na podráždenie pohybom a vnímať už dokonca aj bolesť.

Aké zmeny nastávajú vo vás?

Od začiatku vášho tehotenstva sa vám zväčšila maternica na dvojnásobok. Zväčšujú sa vám prsia a môžete mať už aj tesnejšie nohavice. Placenta tvorí tehotenský HCG hormón, ktorý vám môže prispieť k jemnejšej pokožke, no niekedy i  k zvýšenej tvorbe mazu.

Až do konca 3. mesiaca tehotenstva dochádza k najvýraznejším zmenám vo vývoji vnútorných orgánov. Preto by ste mali byť v pokoji a pohode.

Nechoďte zbytočne na miesta, kde sa to môže hemžiť rôznymi vírusmi a baktériami (napríklad v preplnených autobusoch alebo na rôznych hromadných akciách). Mohli by ste ochorieť, čo nie je nikdy príjemné, nie to ešte v tehotenstve.

Ale aj keď nebodaj ochoriete, neužívajte žiadne lieky, ani tie, ktoré "akože vášmu bábätku neuškodia". Všetky lieky prechádzajú cez placentu k vašemu dieťaťu a jeho maličké ešte nedovyvinuté telíčko si s nimi nevie poradiť. Radšej sa liečte osvedčenými babskými receptami...cibuľa, cesnak, med, citrón.

Aké vyšetrenie vás čakajú

V tomto alebo nasledujúcom týždni vám bude chcieť váš lekár spraviť prvé ultrazvukové vyšetrenie. Sama však zhodnoťte, či je to potrebné...v mnohých vyspelých štátoch sa toto vyšetrenie pri normálnom priebehu tehotenstva rutinne nevykonáva ako u nás...asi vedia prečo...Prečítajte si k tomu tento článok a rozhodnite sa či toto vyšetrenie podstúpite...Ak však aj napriek tomu pôjdete na ultrazvuk, poproste lekára, aby bolo vyšetrenie čo najkratšie...

Pozor na prejedanie sa!

Keď oznámite rodine a priateľom, že ste tehotná, mnohý z nich (najmä staršia generácia) vám možno budú hovoriť, že teraz máte jesť za dvoch. Neznamená to ale, že sa máte prejedať a jesť dvakrát toľko. Je potrebné však jesť minimálne dvakrát tak zdravo.

Mali by ste sa tiež dostatočne hýbať a chodiť na každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu. Môžete vyskúšať napríklad tehotenskú (gravid) jogu, pilates alebo plávanie.

A AKÝ JE ĎALŠÍ KROK?

Tu je celá sada prípravy pre tvoj krásny, ľahký pôrod,
ktorý tvorí dohromady jeden celok:

Získaj celú túto KOMPLETNÚ PRÍPRAVU k tvojmu ľahkému pôrodu už DNES.

Krásne tehotenstvo a MYSLITE POZITÍVNE 🙂

Vaša

Ľudka

Ľudka Tóthová

Pomáham budúcim mamičkám prežiť krásne, zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod a priviesť na tento svet svoje dieťa s radosťou, láskou, úctou a rešpektom! Autorka eBooku AKO JEDNODUCHO, PRIRODZENE PORODIŤ >>


Prečítajte si ďalšie články na mojom blogu:

MÔJ DRUHÝ Pôrodný Príbeh - bleskový pôrod s trochu dramatickým odchodom z pôrodnice

https://www.youtube.com/watch?v=0KVNGQnUP-U&feature=youtu.be Mnohé z vás poznajú môj prvý pôrodný príbeh, ktorý bol pre mňa ako z hororu. No tento bol…

Celý článok

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch1. týždeň 2. týždeň 3. týždeň 4 týždeň 5 týždeň 6 týždeň 7 týždeň 8.…

Celý článok

Ľahký pôrod vám zničí týchto 5 "právd"

Ako malé dieťa som si myslela, že bábätká nosí bocian :). S rastom prišlo "vytriezvenie" a táto…

Celý článok